“Evde oturmaktan çok kilo aldım… Makarna stoğum dillere destan… Salçalı makarna da bir yere kadar , yeni lezzetler lazım…” dediğinizi duyar gibiyim. Makarna dağarcığınız genişlerken lezzetli deneyimler yaşamak isteyenler buradaysa, karşınızda alkışlarınızla Rezeneli Spagetti… Gelin beraber sağlıklı, kilo kontrolümüzü bozmadan keyifli bir tarif yapalım.

Malzemeler

– 1 paket spagetti

– 4 yemek kaşığı zeytinyağı

– 3 çay kaşığı rezene tohumu

– 2 adet rezene ( yaprakları temizlenmiş ince şekilde dilimlenmiş)

– 3 diş sarımsak (2 si ezilmiş 1 i dilimlenmiş)

– 1 adet limon ( yarısının kabukları rendelenmiş)

– 1 bağ maydanoz (ince kıyım doğranmış)

– 250 gr yarım yağlı beyaz peynir ( küçük şekilde küp küp parçalar halinde kesilmiş)

– 5 çay kaşığı tuz ( 3 çay kaşığı makarna suyu için)

– 3 çay kaşığı karabiber

Yapılışı

1. Orta ateşte ısıtılmış tavamıza zeytinyağını ilave edip rezene tohumlarını ve sarımsağı 1-2 dakika boyunca kısık ateşte kavurun. (Aman sarımsakların yakmadan sadece karamelize etmek istiyoruz)

2. Rendenin ince kısmıyla rendelediğimiz limonu ve ince ince doğradığımız rezeneyi tavaya ekleyip hızımızı düşürmeden kısık ateşte kavurmaya devam ediyoruz.

3. Tavadan mis kokular yükselirken suyumuzun kaynama noktasına gelmesini de bekliyoruz tabi ki. O köpürcükleri görelim, o köprücüklerden önce makarnayı eklemek olmaz.

4. Kaynayattığımız suya 3 çay kaşığı tuzu attıktan sonra makarnayı ilave ediyoruz ve 7-8 dakika haşlayıp süzüyoruz. İster soğuk sudan geçirerek, ister geniş bir kapta zeytinyağı ile soğumaya bırakıyoruz.

5. Tavada hazırladığımız harçla makarnayı geniş bir pişirme kabında birleştiriyoruz. Kalan zeytinyağını ve limon suyunu ilave edip hızımızı biraz artırıp yüksek ateşte harmanlayıp sosunu çektiriyoruz. Tuz karabiber ile lezzetlendirdiğimiz makarnamıza maydanoz ile son dokunuşu yapıp servise hazır hale getiriyoruz.

6. Güzel bir sunum için; rezene yapraklarını ve küp doğradığımız peynirden faydalanıyoruz. Tabakladığımız makarnanın üzerindeki yerlerini almalarını sağlıyoruz. Son olarak üzerine zeytinyağı gezdirip parıl parıl parlattıktan sonra bize de güzelce yemesi kalıyor.

Afiyet olsun…

Gizem Bozdağ