Pratik,Kolay, Nefis Yemek Tarifleri, Kek Tarifi, Pankek, Krep, Islak Kek, Poğaça, Kurabiye, Tatlı, Kısır tarifleri,

Sade Pirinç Pilavı (Islatarak)

İlginizi Çekebilir

sade pirinç pilavı(ıslatarak)

Pilav doğu ülkelerinin temel yemeğidir. Hindistan, Çin, Japonya Mısır ve Amerika en fazla pirinç tüketen ülkelerdir. Ülkemizde de pirinç en çok pilav olarak tüketilmektedir.  Pilavların besin değerleri pirincin besin değerini taşımakla beraber pişirirken içine konan bezelye, nohut, tavuk, et, midye vs. gibi gıda maddeleri pilavın daha besleyici ve lezzetli olmasını sağlar.

Sade pilavlar değişik şekillerde pişirilebilir. Bunlardan en çok bilineni ve yapılanı pirinç pişirmeden 15-20 dakika önce sıcak su ile  ıslatmaktır. Islatılan pirinç kavrularak veya haşlanarak pilav pişirilir.

1) ıslatılan pirincin haşlanarak pilav yapılması:

Sade Pirinç Pilavı Malzemeleri;

  •  2 Su bardağı pirinç,                        
  • 2 Yemek kaşığı tereyağ,
  • 3.5 Su bardağı et,  tavuk veya sade su,
  • Tuz

Sade Pirinç Pilavı  Yapılışı;

Pirinci ayıklayıp yıkayın. Üzerini geçecek kadar ve el dayanabilecek sıcaklıkta su ile 20-25 dakika ıslatın. Pilavı pişireceğiniz tencereye tereyağını koyup eritin, üzerine 3.5 bardak suyu ve tuzu ilave edip kaynatın.Su kaynayınca pirincin suyunu süzüp, soğuk suyla 1-2 kere yıkayıp kaynayan suyun içine koyun. 3 Dakika harlı, 3 dakika orta daha sonrada hafif ateşte pirinçler uzayıncaya ve suyunu tamamen çekinceye kadar kaynatın. Üzerine temiz bir peçete örtüp 5-10 dakika dinlendirip ateşten alın. Bir defa kevgirle alt üst edip servis tabağına koyup servis yapın. AFİYET OLSUN (=

İlginizi Çekecek Tarifler

En Çok Okunan Tarifler