Ev Yapımı Doğal Yoğurt Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 litre günlük (çiğ) süt
  • Maya için 2 ya da 3 kaşık hazır veya doğal yoğurt
  • İsteğe göre 1 tatlı kaşığı nişasta

Ev Yapımı Doğal Yoğurt Tarifi Yapılışı

  1. İlk olarak 3 litre günlük (çiğ) süt çelik bir tencerede 15-20 dk boyunca kaynatılır.
  2. Kaynayan sütünüzün altını kapattıktan sonra bir süre soğumaya bırakın.
  3. Ara ara sütünüzün ısısını kontrol edin. Parmağınızın ucuyla süte temas ettiğinizde 6-7 sn boyunca sütün ısısına dayanabiliyorsanız, sütünüz ideal sıcaklıktadır. (sütünüzü aynı kapta bekletin veya başka bir kapta yoğurt yapmak istiyorsanız aktarın).
  4. Sütünüz ideal sıcaklığa gelince, ayrı bir kapta önceden ayırmış olduğunuz 2-3 kaşık doğal yoğurda (doğal yoksa hazır da olabilir), kaynatıp soğuttuğunuz sütten azar azar ekleyerek karıştırın.
  5. Elde ettiğiniz karışımı, beklettiğiniz süte ekleyin ve tahta kaşık yardımıyla bir kaç kez karıştırarak mayanın yayılmasını sağlayın.
  6. Yoğurt kabınızın/tencerenizin üzerini kevgir gibi hava alabilen bir kapakla kapatın ve her yerini iyice sararak üstten hava alacak şekilde 4- 5 saat kadar dinlenmeye bırakın.
  7. 4-4. 5 saat dinlenen yoğurdunuzun üzerine havlu peçete serip, kapağını kapadıktan sonra buzdolabında sabaha kadar (7-8) saat beklemeye bırakın.

Püf noktalar: Yoğurdunuzu kaynatma süreniz 15-20 dakikayı aşarsa sulanma oranı azalacaktır ancak içinde ki yararlı maddeleri kaybedecektir.

Sütünüzün mayasını hazırlarken bir tatlı kaşığı nişasta eklerseniz yoğurdunuz taş gibi olur, tadında bir değişiklik olmaz. Ancak ben şeker miktarını arttırmamak için tercih etmiyorum.

Mayayı süte kattıktan sonra karıştırmak için metal değil tahra kaşık kullanın, metal kaşık yoğurdunuzun sulanmasına sebep olacaktır.

Mayayı süte kattıktan sonra kevgir ile kapatıp üzerini hafif açık bırakırsanız fazla su buharı varsa çıkmaya devam edecektir ve yoğurdunuz taş gibi olacak. Ancak kapakla kapatırsanız kenarından hava girişi için açık bırakmayı unutmayın.